[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: دوره 3، شماره 4 - ( 6-1390 ) ::
جلد 3 شماره 4 صفحات 6-14 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سطح اینترلوکین 19 در سرم جانبازان شیمیایی با مشکلات ریوی
طوبی غضنفری* 1، معصومه سجادی2، الهه کاوندی2، رویا یارایی2، شهریار پورفرزام2، عباس رضایی3، زرین شریف نیا2، محمد رضا سروش
1- دانشگاه شاهد ، tghazanfari@yahoo.com
2- دانشگاه شاهد
3- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (11904 مشاهده)

  در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، بارها از سلاحهای شیمیایی بویژه سولفور موستارد در جبهه ها و شهر های مرزی استفاده گردید . مشکلات تاخیری در ریه، چشم و پوست که شایع ترین ارگان های در گیردر مصدومین شیمیایی است بیانگر فعالیت مکانیسم های ایمنی و التهاب می باشد. اینتر لوکین 19 عضو جدیدی از خانواده اینتر لوکین 10 می باشد که دراکثر مطالعات از ان به عنوان یک سایتوکین پیش التهابی ودر برخی از مطالعات به عنوان سایتوکین ضد التهابی نام میبرند. با توجه به اهمیت IL- 19 به عنوان یکی دیگر از سایتو کاینهای خانواده IL- 10 ما بر آن شدیم که میزان این ساتیوکاین را در نمونه های سرم جانبازان شیمیایی بررسی نماییم. مطالعه بر روی 144 نفر از این مصدومان با عوارض ریوی شدید، 57 نفر دارای عوارض ریوی خفیف و متوسط و 55 نفر از افراد غیر شیمیایی به عنوان گروه کنترل انجام گردید. سطح سرمی سایتوکاین در سرم با استفاده از کیت ها ی R&D به روش ساندویچ الایزا اندازه گیری گردیدونهایتا سطح سرمی سایتوکاین ها با دستگاه خواننده الایزا اندازه گیری گردید.

  بین سطح سرمی اینتر لوکین 19 و FEV1/FVC در گروه مواجهه یافته ارتباط معنی داری وجود دارد (P-value=0.022 ). میانگین و میانه سطح سرمی اینتر لوکین 19 در گروه شاهد بالاتر از گروه مواجهه یافته ودر گروه مواجهه یافته خفیف – متوسط بالاتر از مواجهه یافته شدید می باشد ولی این تفاوت از نظر آماری معنی دار نبود. در گروه مواجهه یافته ،میانگین و میانه سطح سرمی اینتر لوکین 19 با افزایش FVC ، FEV1 افزایش و با افزایش FEV1/FVC کاهش می یابد اما از نظر اماری معنی دار نبود.

  عدم تفاوت معنی دار در اینتر لوکین 19 سرمی بین گروه مواجهه یافته و مواجهه نیافته ، علیرغم اینکه سطح سرمی اینتر لوکین 19 به عنوان یک بیومارکر مواجهه با سولفور موستارد را تایید نمی کند ، ولی افزایش این سایتوکین بعنوان یک عامل دست اندر کار در موضع التهاب و ایجاد مکانیسم های التهابی را رد نمی کند.

واژه‌های کلیدی: اینترلوکین 19، گاز خردل، جانبازان شیمیایی
متن کامل [PDF 199 kb]   (1222 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مطالعات علوم پایه در حوزه ی معلولیت های ناشی ازجنگ
دریافت: ۱۳۹۰/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۰/۶/۸ | انتشار: ۱۳۹۳/۸/۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghazanfari T, Sajadi M, Kavandi E, Yaraee R, Pourfarzam S, Rezaei A, et al . Assessment of Serum level of IL-19 in chemical victims with pulmonary complications. Iran J War Public Health. 2011; 3 (4) :6-14
URL: http://ijwph.ir/article-1-157-fa.html

غضنفری طوبی، سجادی معصومه، کاوندی الهه، یارایی رویا، پورفرزام شهریار، رضایی عباس، و همکاران.. بررسی سطح اینترلوکین 19 در سرم جانبازان شیمیایی با مشکلات ریوی. طب جانباز. 1390; 3 (4) :6-14

URL: http://ijwph.ir/article-1-157-fa.htmlدوره 3، شماره 4 - ( 6-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب جانباز Iranian Journal of War and Public Health
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3858