:: دوره 2، شماره 1 - ( 9-1388 ) ::
جلد 2 شماره 1 صفحات 27-32 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اختلالات خواب در جانبازان شیمیایی و غیر شیمیایی جنگ
فرح مادرشاهیان1، محسن حسن آبادی
1- ، f_madarshahian@yahoo.com
چکیده:   (16016 مشاهده)

  چکیده

  هدف : محرومیت از خواب منجر به اثرات جسمی و روانی متعدد و بلند مدت می گردد . رزمندگانی که در جنگ حضور می یابند، اختلالات و محرومیت از خواب را در طی حضور در جبهه و به طور شایع پس از اتمام جنگ گزارش می نمایند ولی هنوز تحقیقات گسترده ایی در مورد این اختلالات در جانبازان شیمیایی و غیر شیمیایی و تفاوت احتمالی مشکلات آنها انجام نشده است لذا این مطالعه با هدف کلی تعیین و مقایسه اختلالات خواب در جانبازان شیمیایی و غیر شیمیایی جنگ تحمیلی انجام شده است .

  مواد و روش ها : در این مطالعه توصیفی تحلیلی 95 نفر از جانبازان شیمیایی و 95 نفر از جانبازان غیر شیمیایی توسط نمونه گیری طبقه بندی شده انتخاب شدند و از نظر سن، مدت حضور در جبهه، درصد صدمات، سواد، وضعیت ازدواج و ... به روش همسان سازی گروهی، همگون شدند . ابزار انجام پژوهش پرسشنامه ایی شامل دو قسمت اطلاعات دموگرافیک و 5 جمله مربوط به اختلالات خواب می باشد که از مقیاس استاندارد می سی سی پی مربوط به جنگ استخراج شده است . داده ها توسط امار توصیفی و استنباطی ( آزمون کای دو و ضریب همبستگی پیرسون ) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت .

  یافته ها : یافته ها نشان داد که در مورد اشکال در بخواب رفتن، اختلاف معنی داری بین دو گروه از نظرراحت بخواب رفتن (0.04=p) و ترس از شروع خوابیدن (03. 0 p= ) وجود داشت که مبین مشکلات بیشتر جانبازان شیمیایی بود . در مورد کابوسهای شبانه تفاوت معنی داری بین دو گروه وجود نداشت . در مورد اشکال در تداوم خواب تفاوت معنی داری بین دو گروه بود (0.04=p). ضمناً همبستگی معنی داری بین طول مدت حضور در جبهه (0.55=) و در صد مجروح شدن (0.55=r)با کابوسهای شبانه در مورد وقایع واقعی در جانبازان شیمیایی وجود داشت . بین بیماریهای جسمی همراه، سوء مصرف مواد با اشکال در تداوم خواب در دو گروه تفاوت معنی داری بدست آمد .

  نتیجه گیری : نظر به اینکه اختلالات خواب هم در جانبازان غیر شیمیایی و هم به شکل شدیدتر در جانبازان شیمیایی وجود دارد، انجام مداخلات مشاوره ای، مراقبتی و بهداشتی جهت رفع مشکلات آنان ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد

واژه‌های کلیدی: اختلالات خواب، جانبازان شیمیایی، جانبازان غیر شیمیایی، جنگ
متن کامل [PDF 201 kb]   (1756 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سلامت ایثارگران
دریافت: 1388/8/17 | پذیرش: 1393/4/3 | انتشار: 1393/4/3


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 1 - ( 9-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها